RAIN CII CARBON LLC
GRAMERCY, LA — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | RAIN CII CARBON LLC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1140 JEFFERSON HWY |
| City | GRAMERCY |
| State | Louisiana |
| County | ST. JAMES PARISH |
| ZIP Code | 70052 |
| Coordinates | 30.04651, -90.68149 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 126 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 126 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.