MARATHON PETROLEUM CO LP
GARYVILLE, LA — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | MARATHON PETROLEUM CO LP |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 4663 W AIRLINE HWY |
| City | GARYVILLE |
| State | Louisiana |
| County | ST. JOHN THE BAPTIST PARISH |
| ZIP Code | 70051 |
| Coordinates | 30.07618, -90.59710 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 398 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 232 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.