ENERGY TRANSFER GEISMAR OLEFINS LLC - CHALMETTE GAS PROCESSI
CHALMETTE, LA — Benzene
Facility Information
| Facility Name | ENERGY TRANSFER GEISMAR OLEFINS LLC - CHALMETTE GAS PROCESSI |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1701 PARIS RD - GATE 50 |
| City | CHALMETTE |
| State | Louisiana |
| County | ST. BERNARD PARISH |
| ZIP Code | 70043 |
| Coordinates | 29.92834, -89.97063 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 255 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.