REDGUARD LLC
BELLE CHASSE, LA — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | REDGUARD LLC |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2317 ENGINEERS ROAD |
| City | BELLE CHASSE |
| State | Louisiana |
| County | PLAQUEMINES PARISH |
| ZIP Code | 70037 |
| Coordinates | 29.84338, -90.03857 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 190 lbs |
| Fugitive Air | 190 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.