EAGLE MINE LLC-HUMBOLDT MILL
CHAMPION, MI — Mercury And Mercury Compounds
Facility Information
| Facility Name | EAGLE MINE LLC-HUMBOLDT MILL |
| Industry Sector | Metal Mining |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury And Mercury Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 4547 COUNTY RD 601 |
| City | CHAMPION |
| State | Michigan |
| County | MARQUETTE |
| ZIP Code | 49814 |
| Coordinates | 46.48639, -87.90780 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 16 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.