EAST JORDAN FOUNDRY LLC
ELMIRA, MI — Chromium and Chromium Compounds(except for chromite ore mined in the Transvaal Region)
Facility Information
| Facility Name | EAST JORDAN FOUNDRY LLC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium and Chromium Compounds(except for chromite ore mined in the Transvaal Region) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2675 N US HIGHWAY 131 |
| City | ELMIRA |
| State | Michigan |
| County | ANTRIM |
| ZIP Code | 49730 |
| Coordinates | 45.06964, -84.89792 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 25 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.