ST MARYS CEMENT U.S. LLC
CHARLEVOIX, MI — Mercury
Facility Information
| Facility Name | ST MARYS CEMENT U.S. LLC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 16000 BELLS BAY RD |
| City | CHARLEVOIX |
| State | Michigan |
| County | CHARLEVOIX |
| ZIP Code | 49720 |
| Coordinates | 45.30794, -85.30779 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 38 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 38 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.