US DOD USAF MICHIGAN ANG CRTC ALPENA
ALPENA, MI — Lead
Facility Information
| Facility Name | US DOD USAF MICHIGAN ANG CRTC ALPENA |
| Industry Sector | Other |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 5884 A ST |
| City | ALPENA |
| State | Michigan |
| County | ALPENA |
| ZIP Code | 497078125 |
| Coordinates | 45.07681, -83.57044 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.