KNAPE & VOGT MANUFACTURING CO
GRAND RAPIDS, MI — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | KNAPE & VOGT MANUFACTURING CO |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2700 OAK INDUSTRIAL DR NE |
| City | GRAND RAPIDS |
| State | Michigan |
| County | KENT |
| ZIP Code | 49505 |
| Coordinates | 42.97459, -85.60268 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 8 lbs |
| Fugitive Air | 7 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.