GENTEX CORP AUTOMOTIVE DIV
ZEELAND, MI — Silver And Silver Compounds
Facility Information
| Facility Name | GENTEX CORP AUTOMOTIVE DIV |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Silver And Silver Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 600 N CENTENNIAL ST |
| City | ZEELAND |
| State | Michigan |
| County | OTTAWA |
| ZIP Code | 49464 |
| Coordinates | 42.82682, -86.01221 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 26 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.