HONEYWELL BURDICK & JACKSON
MUSKEGON, MI — Chloroform
Facility Information
| Facility Name | HONEYWELL BURDICK & JACKSON |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Chloroform |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1953 S HARVEY ST |
| City | MUSKEGON |
| State | Michigan |
| County | MUSKEGON |
| ZIP Code | 49442 |
| Coordinates | 43.21826, -86.20680 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 148 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 143 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.