R.A. MILLER INDUSTRIES INC.
GRAND HAVEN, MI — Copper And Copper Compounds
Facility Information
| Facility Name | R.A. MILLER INDUSTRIES INC. |
| Industry Sector | Computers and Electronic Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper And Copper Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 14500 168TH AVE |
| City | GRAND HAVEN |
| State | Michigan |
| County | OTTAWA |
| ZIP Code | 49417 |
| Coordinates | 43.03207, -86.20495 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.