AVIENT COLORANTS USA LLC - ALBION FACILITY
ALBION, MI — Tetrabromobisphenol A
Facility Information
| Facility Name | AVIENT COLORANTS USA LLC - ALBION FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Tetrabromobisphenol A |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 926 ELLIOTT RD |
| City | ALBION |
| State | Michigan |
| County | CALHOUN |
| ZIP Code | 49224 |
| Coordinates | 42.25635, -84.77948 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 8 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.