WACKER CHEMICAL CORP
ADRIAN, MI — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | WACKER CHEMICAL CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3301 SUTTON RD |
| City | ADRIAN |
| State | Michigan |
| County | LENAWEE |
| ZIP Code | 49221 |
| Coordinates | 41.94878, -83.95997 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 211 lbs |
| Fugitive Air | 131 lbs |
| Stack Air | 80 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.