ANDERSON DEVELOPMENT CO
ADRIAN, MI — Methanol
Facility Information
| Facility Name | ANDERSON DEVELOPMENT CO |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1415 E MICHIGAN ST |
| City | ADRIAN |
| State | Michigan |
| County | LENAWEE |
| ZIP Code | 49221 |
| Coordinates | 41.89404, -84.01758 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 122 lbs |
| Fugitive Air | 12 lbs |
| Stack Air | 41 lbs |
| Water | 69 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.