INDUSTRIAL STEEL TREATING
JACKSON, MI — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | INDUSTRIAL STEEL TREATING |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 613 CARROLL ST |
| City | JACKSON |
| State | Michigan |
| County | JACKSON |
| ZIP Code | 49202 |
| Coordinates | 42.25574, -84.43077 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 9 lbs |
| Fugitive Air | 9 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.