UNIVAR SOLUTIONS USA
LANSING, MI — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | UNIVAR SOLUTIONS USA |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2011 TURNER ST |
| City | LANSING |
| State | Michigan |
| County | INGHAM |
| ZIP Code | 48906 |
| Coordinates | 42.75629, -84.55215 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 170 lbs |
| Fugitive Air | 129 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.