MPLX TERMINALS LLC - LANSING MI TERMINAL
LANSING, MI — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - LANSING MI TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6300 W GRAND RIVER AVE |
| City | LANSING |
| State | Michigan |
| County | CLINTON |
| ZIP Code | 48906 |
| Coordinates | 42.78103, -84.64936 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 234 lbs |
| Fugitive Air | 84 lbs |
| Stack Air | 150 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.