PROLIANT DAIRY MICHIGAN LLC
SAINT JOHNS, MI — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | PROLIANT DAIRY MICHIGAN LLC |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1660 TECHNICAL DR |
| City | SAINT JOHNS |
| State | Michigan |
| County | CLINTON |
| ZIP Code | 48879 |
| Coordinates | 43.02102, -84.55437 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 10 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.