ORCHID ORTHOPEDIC SOLUTIONS
HOLT, MI — Hydrogen fluoride
Facility Information
| Facility Name | ORCHID ORTHOPEDIC SOLUTIONS |
| Industry Sector | Miscellaneous Manufacturing |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen fluoride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1489 CEDAR ST |
| City | HOLT |
| State | Michigan |
| County | INGHAM |
| ZIP Code | 48842 |
| Coordinates | 42.62685, -84.50337 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 254 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 107 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.