POREX TECHNOLOGIES CORP
SAINT CHARLES, MI — Toluene diisocyanate (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | POREX TECHNOLOGIES CORP |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene diisocyanate (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5301 S GRAHAM RD |
| City | SAINT CHARLES |
| State | Michigan |
| County | SAGINAW |
| ZIP Code | 48655 |
| Coordinates | 43.34656, -84.14122 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 1 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.