NEXTEER AUTOMOTIVE CORP
SAGINAW, MI — Nickel And Nickel Compounds
Facility Information
| Facility Name | NEXTEER AUTOMOTIVE CORP |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel And Nickel Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3900 HOLLAND ROAD |
| City | SAGINAW |
| State | Michigan |
| County | SAGINAW |
| ZIP Code | 48601 |
| Coordinates | 43.41455, -83.87992 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 212 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 8 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.