NEXTEER AUTOMOTIVE CORP
SAGINAW, MI — Manganese And Manganese Compounds
Facility Information
| Facility Name | NEXTEER AUTOMOTIVE CORP |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese And Manganese Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3900 HOLLAND ROAD |
| City | SAGINAW |
| State | Michigan |
| County | SAGINAW |
| ZIP Code | 48601 |
| Coordinates | 43.41455, -83.87992 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 184 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 102 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.