AIR PRODUCTS & CHEMICALS INC/DETROIT HYDROGEN FACILITY
DETROIT, MI — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | AIR PRODUCTS & CHEMICALS INC/DETROIT HYDROGEN FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1025 OAKWOOD BLVD |
| City | DETROIT |
| State | Michigan |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 48217 |
| Coordinates | 42.28702, -83.15552 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 30 lbs |
| Fugitive Air | 30 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.