FORD MOTOR CO WAYNE INTEGRAL STAMPING
WAYNE, MI — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | FORD MOTOR CO WAYNE INTEGRAL STAMPING |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 37500 VAN BORN |
| City | WAYNE |
| State | Michigan |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 48184 |
| Coordinates | 42.26623, -83.40906 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 9 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.