FCA US TRENTON ENGINE COMPLEX
TRENTON, MI — Copper
Facility Information
| Facility Name | FCA US TRENTON ENGINE COMPLEX |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2300 VAN HORN |
| City | TRENTON |
| State | Michigan |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 48183 |
| Coordinates | 42.12687, -83.19410 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 93 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.