COSMA BODY ASSEMBLY MICHIGAN
NEW HUDSON, MI — Manganese
Facility Information
| Facility Name | COSMA BODY ASSEMBLY MICHIGAN |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 54725 GRAND RIVER AVE |
| City | NEW HUDSON |
| State | Michigan |
| County | OAKLAND |
| ZIP Code | 48165 |
| Coordinates | 42.50646, -83.59187 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 20 lbs |
| Fugitive Air | 18 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.