ELRINGKLINGER AUTOMOTIVE MANUFACTURING INC
SOUTHFIELD, MI — Nickel
Facility Information
| Facility Name | ELRINGKLINGER AUTOMOTIVE MANUFACTURING INC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 23300 NORTHWESTERN HWY |
| City | SOUTHFIELD |
| State | Michigan |
| County | OAKLAND |
| ZIP Code | 48075 |
| Coordinates | 42.46269, -83.22117 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 11 lbs |
| Fugitive Air | 11 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.