FORD VAN DYKE PLANT
STERLING HEIGHTS, MI — Copper
Facility Information
| Facility Name | FORD VAN DYKE PLANT |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 41111 VAN DYKE AVE |
| City | STERLING HEIGHTS |
| State | Michigan |
| County | MACOMB |
| ZIP Code | 48314 |
| Coordinates | 42.59853, -83.03063 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 51 lbs |
| Fugitive Air | 50 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.