WOLVERINE BRONZE CO
ROSEVILLE, MI — Copper
Facility Information
| Facility Name | WOLVERINE BRONZE CO |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 28178 HAYES RD |
| City | ROSEVILLE |
| State | Michigan |
| County | MACOMB |
| ZIP Code | 48066 |
| Coordinates | 42.50408, -82.96798 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 200 lbs |
| Fugitive Air | 50 lbs |
| Stack Air | 150 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.