U.S. DOD, USAF SELFRIDGE AIR NATIONAL GUARD BASE MI
HARRISON TOWNSHIP, MI — Naphthalene
Facility Information
| Facility Name | U.S. DOD, USAF SELFRIDGE AIR NATIONAL GUARD BASE MI |
| Industry Sector | Other |
Chemical Information
| Chemical Name | Naphthalene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 28900 SELFRIDGE AVE BLDG 127 |
| City | HARRISON TOWNSHIP |
| State | Michigan |
| County | MACOMB |
| ZIP Code | 48045 |
| Coordinates | 42.60942, -82.82322 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 8 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.