LINAMAR STRUCTURES USA
SOUTHFIELD, MI — Nickel
Facility Information
| Facility Name | LINAMAR STRUCTURES USA |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 26290 WEST EIGHT MILE ROAD |
| City | SOUTHFIELD |
| State | Michigan |
| County | OAKLAND |
| ZIP Code | 48033 |
| Coordinates | 42.44256, -83.30232 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 250 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.