BRICKCRAFT INC
CENTER POINT, IN — Manganese compounds
Facility Information
| Facility Name | BRICKCRAFT INC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 200 N. STATE ROAD 59 |
| City | CENTER POINT |
| State | Indiana |
| County | CLAY |
| ZIP Code | 47840 |
| Coordinates | 39.38762, -87.11054 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 535 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 10 lbs |
| Water | 18 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 502 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.