UNISON ENGINE COMPONENTS TERRE HAUTE
TERRE HAUTE, IN — Chromium
Facility Information
| Facility Name | UNISON ENGINE COMPONENTS TERRE HAUTE |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 333 S 3RD ST |
| City | TERRE HAUTE |
| State | Indiana |
| County | VIGO |
| ZIP Code | 47807 |
| Coordinates | 39.46308, -87.41409 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 183 lbs |
| Fugitive Air | 13 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.