BRENNTAG MID-SOUTH INC.
TERRE HAUTE, IN — Chlorine
Facility Information
| Facility Name | BRENNTAG MID-SOUTH INC. |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Chlorine |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1400 LOCKPORT RD |
| City | TERRE HAUTE |
| State | Indiana |
| County | VIGO |
| ZIP Code | 47802 |
| Coordinates | 39.43795, -87.39405 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 7 lbs |
| Fugitive Air | 7 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.