SRG GLOBAL TRIM LLC
EVANSVILLE, IN — Nickel And Nickel Compounds
Facility Information
| Facility Name | SRG GLOBAL TRIM LLC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel And Nickel Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 601 N CONGRESS AVE |
| City | EVANSVILLE |
| State | Indiana |
| County | VANDERBURGH |
| ZIP Code | 47715 |
| Coordinates | 37.98315, -87.50019 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 196 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 122 lbs |
| Water | 3 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.