TOYOTA MOTOR MANUFACTURING INDIANA INC
PRINCETON, IN — Copper And Copper Compounds
Facility Information
| Facility Name | TOYOTA MOTOR MANUFACTURING INDIANA INC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper And Copper Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4000 TULIP TREE DR |
| City | PRINCETON |
| State | Indiana |
| County | GIBSON |
| ZIP Code | 47670 |
| Coordinates | 38.29262, -87.56667 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 215 lbs |
| Fugitive Air | 172 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.