ROCKPORT PLANT
ROCKPORT, IN — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | ROCKPORT PLANT |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2791 NORTH US HIGHWAY 231 |
| City | ROCKPORT |
| State | Indiana |
| County | SPENCER |
| ZIP Code | 47635 |
| Coordinates | 37.93691, -87.03922 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 179 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 14 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.