WABASH STEEL CO LLC
VINCENNES, IN — Manganese
Facility Information
| Facility Name | WABASH STEEL CO LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2007 OLIPHANT DR |
| City | VINCENNES |
| State | Indiana |
| County | KNOX |
| ZIP Code | 47591 |
| Coordinates | 38.69439, -87.51893 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 182 lbs |
| Fugitive Air | 100 lbs |
| Stack Air | 82 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.