FARBEST FOODS INC
HUNTINGBURG, IN — Peracetic acid
Facility Information
| Facility Name | FARBEST FOODS INC |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Peracetic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1689 SOUTH 400 WEST |
| City | HUNTINGBURG |
| State | Indiana |
| County | DUBOIS |
| ZIP Code | 47542 |
| Coordinates | 38.20680, -86.97981 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 304 lbs |
| Fugitive Air | 304 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.