GRAIN PROCESSING CORP
WASHINGTON, IN — tert-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | GRAIN PROCESSING CORP |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | tert-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1443 S 300 W |
| City | WASHINGTON |
| State | Indiana |
| County | DAVIESS |
| ZIP Code | 47501 |
| Coordinates | 38.63373, -87.22231 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 121 lbs |
| Fugitive Air | 121 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.