WHITEWATER VALLEY GENERATING STATION
RICHMOND, IN — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | WHITEWATER VALLEY GENERATING STATION |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2000 US .27 HWY S |
| City | RICHMOND |
| State | Indiana |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 47374 |
| Coordinates | 39.85984, -84.88882 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 443 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.