NEW INDY CONTAINERBOAD HARTFORD CITY MILL
HARTFORD CITY, IN — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | NEW INDY CONTAINERBOAD HARTFORD CITY MILL |
| Industry Sector | Paper |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 502 S 075 E |
| City | HARTFORD CITY |
| State | Indiana |
| County | BLACKFORD |
| ZIP Code | 47348 |
| Coordinates | 40.44276, -85.35602 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 261 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.