MPLX TERMINALS LLC - MUNCIE IN TERMINAL
MUNCIE, IN — Benzene
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - MUNCIE IN TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2100 E STATE RD 28 |
| City | MUNCIE |
| State | Indiana |
| County | DELAWARE |
| ZIP Code | 47303 |
| Coordinates | 40.27716, -85.36227 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 249 lbs |
| Fugitive Air | 99 lbs |
| Stack Air | 150 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.