VEHICLE SERVICE GROUP
MADISON, IN — Manganese
Facility Information
| Facility Name | VEHICLE SERVICE GROUP |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2700 LANIER DR |
| City | MADISON |
| State | Indiana |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 47250 |
| Coordinates | 38.77600, -85.41918 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 184 lbs |
| Fugitive Air | 18 lbs |
| Stack Air | 166 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.