HONDA DEVELOPLEMENT & MANUFACTURING LLC - IAP
GREENSBURG, IN — Ethylene glycol
Facility Information
| Facility Name | HONDA DEVELOPLEMENT & MANUFACTURING LLC - IAP |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene glycol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2755 N. MICHIGAN AVE. |
| City | GREENSBURG |
| State | Indiana |
| County | DECATUR |
| ZIP Code | 47240 |
| Coordinates | 39.37154, -85.53075 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 300 lbs |
| Fugitive Air | 296 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.