TOYOTA MATERIAL HANDLING INC.
COLUMBUS, IN — Manganese
Facility Information
| Facility Name | TOYOTA MATERIAL HANDLING INC. |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5559 INWOOD DR |
| City | COLUMBUS |
| State | Indiana |
| County | BARTHOLOMEW |
| ZIP Code | 47201 |
| Coordinates | 39.14476, -85.95276 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 221 lbs |
| Fugitive Air | 221 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.