SAMTEC INC
NEW ALBANY, IN — Copper
Facility Information
| Facility Name | SAMTEC INC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 520 PARK E BLVD |
| City | NEW ALBANY |
| State | Indiana |
| County | FLOYD |
| ZIP Code | 47150 |
| Coordinates | 38.34147, -85.82414 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 144 lbs |
| Fugitive Air | 9 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.