BEST METAL FINISHING / EFG OSGOOD
OSGOOD, IN — Manganese
Facility Information
| Facility Name | BEST METAL FINISHING / EFG OSGOOD |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1050 RAILROAD AVE |
| City | OSGOOD |
| State | Indiana |
| County | RIPLEY |
| ZIP Code | 47037 |
| Coordinates | 39.12090, -85.30129 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 115 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.