UNI-REF INC.
BROOKVILLE, IN — Ethylene glycol
Facility Information
| Facility Name | UNI-REF INC. |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene glycol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 8031 GOLDEN ROAD |
| City | BROOKVILLE |
| State | Indiana |
| County | FRANKLIN |
| ZIP Code | 47012 |
| Coordinates | 39.45801, -84.94865 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 213 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 208 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.